Petr Němec: Země pohádkářů aneb Komunální volby za dveřmi

A je to tu! Příbram se nám zaplnila billboardy a plakáty se spoustou sympatických lidí, kteří se snaží o co nejpohodovější, nejupřímnější či nejinteligentnější výraz ve tváři.

Ty tam jsou sliby nejmenovaného místostarosty, který se postavil do boje s vizuálním smogem. Většinu z Vás to irituje, ale zároveň upozorňuje na blížící se komunální volby. Díky svým hlasům budete moci znovu rozdat karty a podpořit své favority, o kterých víte nebo si myslíte, že budou dobře spravovat naše město.

Po přečtení všech volebních programů si říkám: „Super, bomba! Příbram bude po letech stagnace naprosto úžasné, moderní a bezpečné město se spoustou nadšených sportovců, levných bytů, skvělé práce, fantastickou dopravou a parkováním, úžasným školstvím a skvostným veřejným prostorem… Prostě město, které nám ostatní budou závidět a bude vzorem pro ostatní. “

Položili jste si někdy otázku, proč už Příbram dávno není oním městem, ve kterém by chtěl žít každý, a naopak se potácí na 153. místě dle Indexu kvality života?

Největší pohromou pro politika je, když musí splnit své předvolební sliby. Ale jako každé volby, i letos se většina programů řídí hesly, že slibem nezarmoutíš a displej snese všechno.

Vrcholem pokrytectví jsou však pro mě pohádkáři, kteří už měli tu čest, ukázat nám v minulosti své schopnosti při vedení města a přesto se teď snaží prosadit s druhým dílem svých politických pohádek. Mezi moje nejoblíbenější patří: „Vše bude jinak! Teď už snad něco zásadního dokončíme! Problémy města a občanů začneme konečně řešit!“ A nejlepší z nejlepších: „Příbram potřebuje změnu!“ Co tedy tito politici ve vedení města doposud dělali?

Díky politickým pohádkářům už většina občanů rezignovala, nevěří už totiž ve šťastný konec jejich pohádek. V roce 2018 se komunálních voleb v Příbrami zúčastnilo lehce přes 41 % oprávněných voličů, což je smutné číslo. Chápu, že nejít k volbám je právem občana a mnohdy i postojem některých z Vás.

Ale právě komunální volby jsou pro Váš život možná těmi nejdůležitějšími. A ruku na srdce, mnohdy jedinými volbami, kdy může Váš hlas opravdu něco reálně změnit. Lidé zvolení do zastupitelstva naprosto zásadním způsobem ovlivňují kvalitu života v dané obci, a tím pádem i život každého z Vás.

Podstatou dobré správy města nejsou pohádky, ale lidé. Lidé, jejich schopnosti, znalosti a zkušenosti, ale i motivace, proč kandidují. Jen chtít nestačí. Je to jen jeden z předpokladů k dosažení cíle či úspěchu.

Příbram je Vaše město, Váš domov, Váš životní prostor. A proto přijďte k volbám. Má to smysl. Většina pohádkářů totiž spoléhá na nízkou volební účast. Svým hlasem dáte šanci Příbrami.

Petr Němec, Šance pro Příbram