Neklidná noční Příbram

Převážná většina lidí v noci spí. Výjimkou jsou ti, kteří pracují v nepřetržitém provozu, kteří pečují o naše zdraví, bezpečnost, pořádek, baroví klavíristé, zloději, co po nocích chodějí, a všelijaká jiná lidská cháska. Ale i ti všichni si ke svému spánku vybírají svou dobu, protože bez spánku nikdo dlouho nevydrží. 

Spánek je zdravý, prospívá pleti a dobrému zažívání. Každá společnost jej proto chrání, protože čím dál víc lidí má potíže s usínáním a s tím, aby dokázali v noci spát bez podpůrných prostředků. Proto existuje obecně přijímaná definice nočního klidu, po desáté večer by se měla doma ztlumit hudba, vypnout vrtačky a jiné rumplovačky, domácí party by se měly rozpustit nebo pokračovat v tlumeném modu, aby u sousedů mohli spát.

V dubnu letošního roku měli příbramští zastupitelé na programu vyhlášku o zkrácení nočního klidu. Kromě několika vyjmenovaných příležitostí, které asi každý přežije bez újmy na zdraví, zakotvilo město obecně prodloužení nástupu nočního klidu na jedenáctou večerní. Návrh byl zdůvodněn zejména nutností zpestřit život ve městě po covidovém útlumu a pomoci hospodským provozujícím venkovní zahrádky.

Návrh se mnoha občanům nelíbil, poukazovali na to, že v noci se má spát a že takto koncipovaná úprava je v rozporu se zákonem. Připomínky vznášené Šancí pro Příbram byly smeteny jak drobečky ze stolu, návrh odhlasován, noční klid začíná až v jedenáct, posílíme společenský život v restauračních zahrádkách.

Vyhláška se nelíbila na příbramském sídlišti možná nikomu, protože zkrácení nočního klidu znamená prodloužení mejdanů u sousedů, prodloužení hudební produkce, nácviku hry na hudební nástroje, což třeba u houslí představuje stejné riziko jako existence zbraní hromadného ničení. Vyhláška se ale nelíbila ani úředníkům Ministerstva vnitra, kteří na rozdíl od nespokojených občanů písemně vyzvali příbramskou radnici ke zjednání nápravy. Názor občanů by na radnici asi nikoho příliš nezajímal, názor ministerstva je nutné projednat.

Příbramské zastupitelstvo ovšem zvedlo prapor vzpoury. Argumentace Ministerstva vnitra byla jako nesprávná odmítnuta, názor nevyspalých občanů města byl přehlasován. Zastupitelstvo pyšně prohlásilo, že jen u soudu se ukáže, kdo má pravdu. Špatně usínající Příbramáci se musí spolehnout na odvar z meduňky, klapky na uši nebo na příchod podzimu, kdy se noční klid vrátí ke staré dobré desáté hodině. A kdy budou komunální volby.

JUDr. Dagmar Říhová, zastupitelka města Příbram