Aleš Barášek: Skanzen Příbram

Žijeme tu. Ve skanzenu. Víte to?

Určitě rádi cestujete. Poznáváte nová místa. Cestování je nejen zábava, ale velmi důležitá činnost. Můžete čerpat inspiraci a porovnávat.

A to porovnání je problém.

Ať jsem kdekoliv, je to tam většinou hezčí a funguje to lépe. Určitě také zčásti proto, že neznám tak dobře všechny možnosti a problémy onoho místa tak, jako znám ty příbramské.

A pokaždé, když se vracím domů tak si říkám, proč to tu nefunguje, proč jsou ty věci tak zanedbané. Proč se nerozvíjí potenciál, který tu máme.

Ptáte se, jak je možné, že v Příbrami ještě není atletický stadion, když v Berouně a Roztokách je? Proč v Příbrami není krásný plavecký bazén, když v Berouně a Sušici je? Proč tu není navazující systém cyklostezek? Jen pár příkladů za všechny… Každý si najde ten svůj, jsem si jist, že nebudete hledat dlouho.

Žijeme tu, uzavřeni před okolním světem. Nikdo k nám do skanzenu moc nejezdí, není důvod. Neumíme vytvořit věci, které překračují hranice skanzenu. Nic, co by bylo zajímavé nejen pro obyvatele Příbrami.

Je třeba začít pohlížet na věci jinak. Být náročnější. Inspirovat se místy, kde věci fungují. Kde měli odvahu je udělat tak, aby sloužily nejen občanům města.

Proto, abychom mohli být na něco hrdí. Nic nového, na co bychom mohli být hrdí, tady totiž nevzniká. A to je velká prohra, velká škoda.

Aleš Barášek, Šance pro Příbram