Tento článek jsem se rozhodla napsat i na základě vlastní zkušenosti. Již 32 let pečuji o svého syna s mentálním a tělesným postižením, proto vím, že v Příbrami zoufale chybí odlehčovací služby.
Cílem této služby je zajistit nezbytný odpočinek pro osoby, které pečují o své blízké se sníženou soběstačností, zajistit jim odpovídající podporu a pomoc. Ať už se dlouhodobě staráte o své nemocné dítě, rodiče nebo blízkého s postižením, nebo se z vás v důsledku neočekávané životní situace (nehoda, těžká nemoc…) stane pečovatel svého blízkého, potřebujete alespoň jednou za čas mít volný víkend, čas zajít si k lékaři nebo si jen chvíli odpočinout.
Moje vize je, že zřizovatelem odlehčovací služby bude město Příbram. Financování lze zajistit z fondů EU, případně z jiných dotačních programů, které jsou pro tyto služby vyčleněny, a které se, pro mě z nepochopitelných důvodů, současné vedení města ani nepokusilo nějak využít.
Představovala bych si postavení nového domu na pozemku, kde by mohla být i zahrada pro klienty s venkovními aktivitami (například v současnosti tolik zmiňovaná Fantova louka). Domov s 10 pokoji, kuchyní a společenskou místností, pokoje se základním vybavením, sociálním zařízením, televizí, chladničkou. Odlehčovací služba by byla možná, dle potřeby, na dobu až 21 dní, pro věkovou skupinu od 15 do 55 let pro potřebné klienty.
Dovolím si napsat, že jako občan Příbrami, pečující o svého blízkého s postižením, jsem se nesetkala za celé roky s dostatečnou podporou a pomocí úřednic na sociálním odboru ani na úřadu práce. A myslím si, že to není jenom moje vlastní zkušenost.
Andrea Hrazdírová, Šance pro Příbram