Nechceme Příbram na druhé koleji

Od letošního února mohou občané Příbrami a okolí, kteří cestují vlakem z Příbrami směrem na Prahu, využívat zvýhodněné jízdné na rychlíkové spoje v rámci systému Pražské integrované dopravy. Jízdenky lze zakoupit přímo v nádražní pokladně. Ve srovnání s obyčejným jízdným ČD (110 Kč) zaplatí cestující na trase Příbram–Praha při využití jízdenky PID pouze 68 Kč. Za tuto cenu se navíc může přepravovat (v rámci časového limitu) i pražskou hromadnou dopravou. Podrobnosti včetně mapky naleznete v tomto článku.

Méně příznivá je skutečnost, že od poslední změny jízdních řádů jsou rychlíky na trati České Budějovice – Příbram – Praha vedeny v úseku mezi Berounem a Prahou po trati přes Rudnou. To má za následek prodloužení doby jízdy o čtvrt hodiny. Důvodem této úpravy je velké vytížení železničního koridoru podél Berounky.

Domníváme se, že navzdory cenovému zvýhodnění nemůže za těchto okolností vlakové spojení z Příbrami do Prahy příliš konkurovat autobusovým spojům. Také máme za to, že Příbram si zaslouží co nejrychlejší vlakové spojení s hlavním městem. Přejeme si, aby obyvatelé města trávili co nejméně času dojížděním a mohli být co nejvíce se svými rodinami, blízkými a přáteli. Chceme vyvolat jednání města s krajem a s Českými drahami. Učiníme maximum pro to, aby se rychlíky vrátily na původní, rychlejší trasu.